A 2023-as, Budapesten tartott ATEE konferencián a Tanárképzők Szövetsége elő-konferencia workshop rendezvényt tartott, amlyről korábban be is számoltunk ITT.
Ekkor Stéger Csilla előadásával érintettük tanárképzői munkánk egy olyan aspektusát, melyről kevés szó esik: munkaerőpiac elvárásait és hatását a tanárképzésre. Elhatároztuk, hogy szervezünk egy olyan TKSZ műhelyet, ahol ezt a témakört járjuk körbe. Erre invitálunk minden TKSZ-tagot és érdeklődőt.
A műhelyet a Tanárképzők Szövetsége és az MTA PTB Pedagógusképzési Albizottsága közösen szervezi.
A közös gondolkodás megkezdése előtt Stéger Csilla tart előadást, melynek az alábbiakban olvashatják ismertetőjét.
Stéger Csilla: Vakfoltjaink – A tanárképzés komplex kontextusáról
Az előadás keretében a tanárképzés kapcsán olyan ritkán említett, kevésbé végiggondolt makrotényezőkről lesz szó, amelyek a jövő szempontjából meghatározóak. Ilyen például a tanárok kereslet-kínálati viszonyai, a digitális transzformációban betöltött szerep, a felsőoktatás változó elvárásai a közneveléstől, a mesterséges intelligencia, a munkaerőpiac elvárásai, a digitális szakadék, valamint a jövőre vonatkozó szcenáriók. E témák vonatkozásában nem kíván az előadó válaszokat adni, sokkal inkább kérdéseket megfogalmazni és hatni arra, hogy a hazai tanárképzési diskurzus tradicionális dimenziói, a kreditarányok, a gyakorlat, az ösvények és az attraktivitás hiányából kimozduljon és érdemi, tartalmi szempontokkal bővüljön.
Ezt követően az alábbi kérdések menténk folytatnák a közös gondolkodást:
- miben kellene a tanárképzés programját módosítani?
- hogyan lehet a tanárképzésben lévő képzőket erre felkészíteni?
- hogyan lehet ösztönözni a különböző szerepben lévő képzők együttműködését?
Időpont: 2024. február 5. 16:00-18:00
Helyszín: ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1075 Budapest, Kazinczy u. 23-27.) 213-as terem
Regisztráció: https://forms.gle/K5xc9F7K57Qzto6H8